Menu

ALUMNI & FRIENDS NETWORK

The Lakeland Alumni Hall of Fame was established in 2006 to recognize Lakeland graduates and their accomplishments. Candidates are nominated by members of the community, and nominations are reviewed by the Hall of Fame Committee. An induction ceremony is held each year to honor those selected individuals whose achievements serve as a testimony to current and future Lakeland students.

The following criteria for Alumni Hall of Fame Nominations are:
  1. Nominees must be Lakeland Community College graduates (defined as earning an associate degree or certificate);
  2. Nominees must have graduated at least 10 years prior to the nominating year;
  3. Nominees must have a strong record of community involvement;
  4. Nominees must demonstrate an ongoing commitment to Lakeland and to the values it represents.
  5. A completed nomination must be submitted by the established deadline.
Lakeland Alumni Hall of Fame Inductees

2019

  • Beth Ann Knezevich, 1996
  • Michael G. Miller, 1978
  • Lee Quignano, 1999
  • Donna Skufca, 1983
  • Michael D. Thomas, 1985
  • Bob Zonneville, 2012

2018

  • Melissa Amspaugh, 1989
  • Linda Cappelli-O'Brien, 1969
  • Linda M. Erdei, 1977
  • John Paganini, 1981
  • Louise Renee Sullivan, 1990
  • Christine M. Weber-Bresky, 1987
  • Mary Wynne-Peaspanen, 1978

2017

  • Craig Louis Freese, 1971
  • John R. Hamercheck, 1987
  • Barb Caranci, 1997
  • Diane C. Rado, 1979
  • Connie Snyder, 1984
  • David Steger, 1975

2016

  • Neal Britton, 1983
  • Lori A. Caszatt, 2005
  • Richard T. Flenner Jr., 1985
  • Irene L. Kenneley, Ph.D., 1977
  • John Racic, 1986
  • Katie Spotz, 2005
  • Joseph G. Weber, Ph.D., 1986

2015

  • Paul Hach II, 1996
  • Kristen M. Kraus, 1995
  • Ken Krsolovic, 1978
  • Nancy Brunner Sanden, 1980

2014

  • Roberta McIntyre, 1972
  • Alice Demeter, 1982
  • Judy Burr, 1989
  • Gregory Sanders, 1993
  • Rick Trivisonno, 1976

2013

  • Morris Beverage, III, 2000
  • Madeline (Madge) Ciofani, 1980
  • Tim DeWolf, 1987
  • Mary Ann Moyer, 1975, 1982
  • Deborah Osgood, 1975
  • Florine O'Ryan - Alumni & Friends Award

2012

  • Robin Baum, 1998
  • Robert J. Foley, 1974
  • Lori Kilpeck, J.D., 1996
  • Charles Stennis, 1997
  • Gary Swanson, 1976

2011

  • Jo Howell, 1972
  • Richard Peterson, 1977
  • Jane Densmore Steger, 1985
  • Tammy Jo Stennis, 1999
  • Jeff Sudbrook, 1983

2010

  • Robert J. Dawson, 1972
  • Pamela D. Kurt, J.D., 1999
  • Dennis M. Morgan, 1972
  • Mark Tyler, 1983
  • Joanne Zeroske, 1982

2009

  • Robert E. Martin, 1971
  • Lauren Moore, 1986
  • Greg D. Taylor, 1980

2008

  • Jessie Baginski, 1997
  • Ned Bindokas, 1981
  • Larry D. Greene, 1973
  • Ron Maruszak, 1988
  • Rick Stark, 1982

2007

  • John Hambrecht, 1973
  • Richard Harvey, 1981
  • Susan Tullai-McGuinness, 1979

2006

  • Morris W. Beverage, Jr. E.D.M., 1974
  • Dana Dennis, 1973
  • Dale Fellows, 1977
  • Richard Hennig, 1975
  • Donna P. McNamee, 1980, 1984
  • Kip Molenaar, 1975
  • Diane Tusek, 1981
Staging Enabled